Přečtizamě.cz
Čtenářský deník se zaměřením na českou literaturu od počátků do současnosti. Strukturované čtenářské zápisy se zpracovanými obsahy kanonických textů, základními intepretacemi těchto děl a jejich bibliografickými údaji.
Žhář

Psychologický román z prostředí horského městečka udržující čtenáře v neustálém napětí a očekávání. Kdo je autorem výhružných žhářských plakátů a kdo je samotným žhářem? Připravte se na nejistotu, obavy a podezření…

Autor: Egon Hostovský

První vydání: 1935

Žánr: román

 

Děj románu se odehrává v poklidném až ospalém horském městečku Zbečnov, jehož středobodem je hospoda U Stříbrného holuba. V té se každý večer scházejí místní muži.

V rodině Simonů panuje nesourodý vztah mezi matkou a dcerou, která se domů vrátila z pobytu v klášteře. Eliška chce na návštěvu do Zbečnova pozvat svou přítelkyni z kláštera, matka však s návštěvou nesouhlasí a nechce ji dovolit. Přítelkyně Dora nakonec přijede a hned po jejím příjezdu se do ní zamiluje Eliščin bratr Kamil. Dora si s Kamilem zahrává a vnukne mu myšlenku, že kvůli ní musí udělat něco mimořádného. Dora je po čase matkou z domu vyhnána a bez rozloučení odjíždí. Po jejím odjezdu se postupně objeví dva žhářské plakáty, jejichž výhružky se vyplní.

Eliška po dalších nedorozuměních s matkou utéká z domu s básníkem, který ve Zbečnově pobýval. Kamil se matce přiznává, že je autorem výhružných plakátů, které vylepil kvůli Doře. Za pět dní se Eliška vrací od básníka, který se k ní choval hrubě, zpět domů, kde ji matka vřele vítá a vztahy mezi jednotlivými členy rodiny se tímto okamžikem radikálně obracejí k dobrému. Za více než pravděpodobné žháře jsou holičem označeni koňský handlíř, punčochář a dokonce i sám holič.

 

Bibliografický údaj: HOSTOVSKÝ, Egon. Žhář. 4. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1968. 133 s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


pět × tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>