Psychologický román s realistickými a naturalistickými prvky popisující psychický vývoj člověka pod tíhou fyzického handicapu. Příběh chorobné žárlivosti, psychického úpadku a tíživé vnitřní nejistoty.


Autor: Ivan Olbracht

První vydání: 1916

Žánr: román

Karel Mach je komisařem na malém městě. Snaží se na své okolí působit jako sečtělý a spravedlivý muž, ve svém nitru však o své spravedlnosti on sám pochybuje. Jednoho dne mu nešťastnou náhodou při cestě městem do oka vlétne odštěpek kamene, který ho připraví o zrak. Mach se se svou ženou stěhuje do vinohradského bytu v Praze, kde se o něj žena a jejich služka stará.

Mach již dříve svou ženu vnitřně podezříval z nevěry. Poté, co oslepl, však jeho nedůvěra k ní ještě vzrostla. Z Macha se stává ke svému okolí zcela nedůvěřivý muž. Stává se sobeckým a zlým.

Jednu noc se Machovi zdá, že někdo potichu odemyká dům a že se jeho žena chvíli poté s někým v kuchyni setkává. Pln žárlivosti do kuchyně vběhne, ženu z ní vyžene a s domnělým milencem se v pokoji uzavírá. Situace vyvrcholí psychickým zhroucením Machovy ženy, která je v reakci na to z bytu odvezena svým bratrem. „Šílený“ Mach z pokoje po zjištění odchodu ženy utíká, poté se do něj vrací a muži, který s ním má v pokoji bát, dává volnou cestu. Čtenář se na tomto ani jiném místě nedozví, byl-li milenec Machovy manželky skutečný, nebo se jednalo o pouhý výplod Machovy mysli.

Bibliografický údaj: OLBRACHT, Ivan. Žalář nejtemnější. 7. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1959. 184 s.