Přečtizamě.cz
Čtenářský deník se zaměřením na českou literaturu od počátků do současnosti. Strukturované čtenářské zápisy se zpracovanými obsahy kanonických textů, základními intepretacemi těchto děl a jejich bibliografickými údaji.
Strakonický dudák aneb Hody divých žen

Láska dvou mladých lidí nemá nikdy jednoduchou cestu. Chudý dudák Švanda jako nezakotvený a rozporuplný romantický hrdina snažící se neztratit svou dívku…

Autor: Josef Kajetán Tyl

Divadelní premiéra: 1847, Stavovské divadlo

Žánr: drama (komedie, báchorka)

 

Švanda je mladý chudý dudák, který miluje Dorotku. Jejich lásce však nepřeje Dorotčin otec, pro kterého je Švanda pouze chudým hudebníkem. Švanda se proto rozhodne odejít do ciziny s vidinou zisku peněz. Ještě před jeho odchodem mu jeho dudy očaruje polednice Rosava (Švandova matka).

V cizině Švanda potkává bývalého studenta Vocilku, který se Švandovi nabídne za sekretáře. Vocilka je však podvodník a snaží se jen přijít k penězům. Po smrti svého otce za Švandou přichází Dorotka, která ho prosí, aby se i s vydělanými penězi vrátil. Švanda však všechny vydělané peníze mezitím zase utratil.

Po zápletce, ve které Švanda rozveselí princeznu Zuliku a následně je jejím milencem uvržen do vězení, se Švanda vrací domů, kde ho však Dorotka odmítne. Následně k Dorotce přichází Rosava, která jí řekne, že je Švanda v nebezpečí a že ho o půlnoci najde na popravišti. O půlnoci Dorotka Švandu z moci duchů skutečně vysvobodí a milenci si padnou v objetí. Taktéž Rosaně je poté, co byla proměněna v divou ženu za to, že Švandovi prozradila, že je jeho matkou, navrácena podoba polednice.

 

Bibliografický údaj: TYL, Josef Kajetán; STROUPEŽNICKÝ, Ladislav; MRŠTÍK, Alois; MRŠTÍK, Vilém. Strakonický dudák aneb Hody divých žen. Naši furianti. Maryša. 2. vyd. v této sestavě. Praha : Mladá fronta, 1987. 323 s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


− čtyři = 1

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>