Psychologický román s výraznými realistickými a naturalistickými prvky z prostředí maloměsta konce 19. století. Důraz je v románu kladen na postavu ženy (Štěpky Kiliánové) a vnitřní vývoj románových postav.


Autor: Jaroslav Havlíček

První vydání: 1935 (pod názvem Vyprahlé touhy)

Žánr: román

Kniha zachycuje život Štěpky Kiliánové, dcery stavitele Kiliána od okamžiku jejího narození až do chvíle smrti jejího manžela, Pavla Maliny. Jako malá se Štěpka přátelí se svými bratranci, Pavlem a Janem Malinovými. Pavel Malina později odchází na studia, z nich však odchází a stává se vojákem. Na vojně se však zadluží a jeho otec a bratr jsou nuceni tyto dluhy splácet zadlužením svého statku.

Štěpka prožívá několik vztahů, všechny však záhy končí. Po návratu Pavla z vojny a jeho neustálém nicnedělání mu začne hrozit, že bude muset ze statku odejít a tak se Pavel rozhodne zachránit se svatbou se Štěpkou, která tím do statku přinese otcovy peníze. Před svatbou se Pavel ke Štěpce chová velmi přívětivě, to vše však hned po svatbě končí a Štěpka je ze vztahu nešťastná. Pavel se navíc po čase přiznává, že je těžce nemocný, má syfilis a fyzicky velmi chřadne.

Po smrti Kiliána se Pavel začíná bát blížící se smrti a stává se stále zarputilejším a vzdorovitějším vůči svému okolí, což vyvrcholí jeho neúspěšným „pokusem o sebevraždu“. Jan Malina odveze na smrt nemocného Pavla bez Štěpčina svolení do blázince, ve kterém Pavel umírá. Po Pavlově smrti Jana napadne, že by mohl svatbou se Štěpkou opět statek spojit a rozhodne se o Štěpku ucházet.

Bibliografický údaj: HAVLÍČEK, Jaroslav. Petrolejové lampy. 7. vyd. Praha: Odeon, 1983. 329 s.