Přečtizamě.cz
Čtenářský deník se zaměřením na českou literaturu od počátků do současnosti. Strukturované čtenářské zápisy se zpracovanými obsahy kanonických textů, základními intepretacemi těchto děl a jejich bibliografickými údaji.
Lidé na křižovatce

Stejně jako Havířská balada Marie Majerové jsou i Lidé na křižovatce Marie Pujmanové někdy označováni za román sociální, jindy socialisticko-realistický. Důraz je kladen na postavu dělníka a kritiku kapitalistické honby za ziskem…

Autor: Marie Pujmanová

První vydání: 1937

Žánr: román

 

Nedlouho po návratu z vojny manžel Anny Urbanové umírá a ona se i se svými dvěma dětmi stěhuje do Prahy. V Praze se Ondřej a Růžena Urbanovi seznamují s Gamzovými, dětmi právníka Petra Gamzy.

Po dokončení školy se Ondřej Urban rozhodne odejít z Prahy do Úlů, kde pracuje ve velkovýrobně oděvů Jafeta, která patří podnikateli Kazmarovi. Ondřej vidí v Kazmarovi vzor dokonalého člověka, který dává práci tisícům dělníků, a nevěří svým spolupracovníkům, kteří tvrdí, že Kazmarovi nejde v prvé řadě o dělníky, ale pouze o zisk.

V úlecké továrně jednoho dne vypukne požár a Ondřej spolu s Kazmarem zabrání jeho dalšímu šíření. Při požáru je však těžce zraněn jeden dělník. Ten byl totiž během požáru uvězněn Ondřejem a Kazmarem v plamenech za protipožární roletou.

Dcera právníka Gamzy, Helena, se zamiluje do Karla Vykoukala, syna úleckého ředitele. Záhy však Helena zjistí, že ji Karel ve skutečnosti nemiluje a pouze ji využívá jako svoji společnici.

Další rozčarování Ondřeje Urbana přichází v okamžiku, kdy je z podniku bez dalšího vysvětlení a hlavně zaopatření propuštěno celkem čtyřicet dělnic. Ke konečnému procitnutí Ondřeje dojde v okamžiku, kdy je z práce bezdůvodně vyhozena jeho známá Halačka. V okamžiku, kdy se Ondřej Halačky zastane, je navíc propuštěn i on sám. Poté Ondřej odjíždí na vojnu a po návratu z ní odjíždí za prací na východ, do Taškentu, který je pro něj novou nadějí na uplatnění se na pozici dělníka.

 

Bibliografický údaj: PUJMANOVÁ, Marie. Lidé na křižovatce. 23. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1973. 419 s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


čtyři × = 16

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>