Přečtizamě.cz
Čtenářský deník se zaměřením na českou literaturu od počátků do současnosti. Strukturované čtenářské zápisy se zpracovanými obsahy kanonických textů, základními intepretacemi těchto děl a jejich bibliografickými údaji.
Kalibův zločin

Kalibův zločin, realistický román Karla Václava Raise z prostředí podkrkonošské vesnice, zachycuje na pozadí střídajících se ročních období mezilidské vztahy a tragický osud hlavní postavy, Vojtěcha Kaliby, který je okolnostmi dohnán až k vraždě…

Autor: Karel Václav Rais

První vydání: časopisecky 1892, knižně 1895

Žánr: román

 

Po smrti staré Kalibové (Vojtěchovy matky) se Vojta vydává na námluvy ke Karle Boučkové. Po svatbě se Karla i se svou matkou stěhují do Vojtova statku. Vzájemné soužití dvou generací však v domě nefunguje, protože Boučková stále nalézá různé problémy.

Karle se narodí dítě, k Vojtěchovi se však stále chová velmi odtažitě. Neúnosná situace vyvrcholí okamžikem, kdy Vojta napadne Boučkovou a následně i svoji manželku Karlu. Potyčka se dostane až před soud, kterým je Vojta odsouzen ke čtyřem týdnům vězení. Ani tímto okamžikem však Vojtěchovy útrapy nekončí.

Po návratu z vězení v domě nachází vojáka, který v náručí drží Karlino dítě. Voják je Karlin milenec, který je skutečným otcem dítěte. Vojta popadá motyku a chce vojáka zabít, v tom však Karla vykřikne a Vojta v afektu zabíjí ji. Ve stejném okamžiku i on sám upadá do bezvědomí a po pár dnech umírá. Na pohřeb Karly přichází jen velmi málo lidí a nikdo ji nelituje.

 

Bibliografický údaj: RAIS, Karel Václav. Kalibův zločin. 26. vyd. Brno : MOBA, 2010. 224 s. ISBN 978-80-243-3816-3.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


pět + = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>