Jedno z mála děl českého magického realismu. Ponořte se do prostředí Prahy, která se volně prolíná s Druhým městem. Odvažte se projít starou knihovnou, abyste se ocitli v tajemné džungli. Druhé město skrývá nejdeno překvapení.


Autor: Michal Ajvaz

První vydání: 1993, druhé upravené vydání 2005 (autor románu považuje za skutečné první vydání až toto druhé, jím revidované, vydání)

Žánr: román

Za silné sněhové vánice narazí vypravěč příběhu v jednom z pražských antikvariátů na zvláštní fialovou knihu psanou neznámým písmem. Doma muž zjišťuje, že kniha pochází z jakéhosi Druhého města, které existuje v podivné symbióze paralelně s Prahou a umožňuje mu do tohoto města v noci vstoupit a nahlédnout.

Při zkoumání Druhého města se vypravěč setkává s jeho neustále vzrůstající absurdností. Sochy na Karlově mostě jsou duté a v jejich útrobách žijí malí sobi. Ve druhém městě je možné procházet temnými kouty z bytu do bytu, na vlakovém nádraží probíhá v opuštěném vagonu vyučování, během kterého se děti učí o deklinačních koncovkách, které jsou vlastně jen jmény démonů.

Při průchodu Druhým městem se vypravěč setkává s tajemnou zelenou tramvají, která jezdí noční Prahou a přes louky odváží své cestující do Druhého města. Vypravěč se v tajemném světě nejednou dostává i do nebezpečí, například když musí na kostelní věži na život a na smrt bojovat se žralokem, nebo když je na polštářové pláni pronásledován vrtulníkem, který se ho snaží dopadnout.

Čím více se vypravěč snaží do tajemství Druhého města proniknout, tím více se v jeho záhadách ztrácí. V závěru se hrdina rozhodne vstoupit do Druhého města skrze knihovnu, která se pozvolna přeměňuje ze své normální podoby v džungli, a tedy v prostředí Druhého města. Po posledním návratu z Druhého města muž fialovou knihu uloží do knihovny, později však zjistí, že je kniha pro celou jeho knihovnu nakažlivá – písmo svazků, ležících v knihovně v její blízkosti, se mění na písmo Druhého města. Náhle hrdina pochopí, že až dosud do Druhého města odcházel s vědomím, že se zase navrátí. Vždy žil pouze na hranici Druhého města. Ve chvíli, kdy se začal snažit město rozumově pochopit a vysvětlovat ho pomocí jemu dobře známé „skutečné“ Prahy, došel pouze neúspěchu. Druhé město je totiž i ve své nesmyslnosti zcela autonomním světem, který zkrátka není vysvětlitelný pomocí měst a světů jiných. Po tomto prozření se rozhodne do Druhého města odejít definitivně. V noci nastupuje do zelené tramvaje a odjíždí do druhého města, kde plánuje svůj budoucí život. O návratu do „denního města“ nepřemýšlí, i když nepopírá, že se někdy přece jen může vrátit.

Bibliografický údaj: AJVAZ, Michal. Druhé město. 2. vyd. Brno: Petrov, 2005. 170 s. ISBN 80‑7227-231-4.