Přečtizamě.cz
Čtenářský deník se zaměřením na českou literaturu od počátků do současnosti. Strukturované čtenářské zápisy se zpracovanými obsahy kanonických textů, základními intepretacemi těchto děl a jejich bibliografickými údaji.
Divá Bára

Povídka Boženy Němcové zachycuje prostý vesnický život protkaný lidovými pověrami a vírou v nadpřirozené bytosti. V povídce je též patrné působení biedermeieru, a to ve formě štěstí nalézaného v rodinném životě a manželství…

Autor: Božena Němcová

První vydání: 1855

Žánr: povídka

 

Děvče Bára se narodí Barboře a Jakubovi. Matka Báry však v šestinedělí zemře a mezi lidmi se začne povídat, že dítě v kolébce Barboře polednice vyměnila. Začnou proto Báře říkat „divá Bára“.

Bára je oproti ostatním dětem ve vesnici silnější a nenachází mezi nimi mnoho přátel. Těmi jsou jí pouze slabý Jozífek, kterého chrání, a Elška. Elška po čase odchází do Prahy, kde se zamiluje do lékaře, který se stará o její tetu. Po návratu se má Elška stát ženou správce, kterého pro ni našla její matka.

Ve vesnici se mezitím začne povídat o pohybu bílého strašidla u místních lesů. Bára, aby překazila svatbu, kterou si Elška nepřeje, se převléká za strašidlo, až správce jednou vystraší. Za to je vesnicí odsouzena ke strávení noci v márnici. Tam se s ní ráno setkává myslivec, ve kterém již dříve našla zalíbení. Ihned se tak Bára myslivci slíbí za ženu. Elšce pošle teta z Prahy dopis, ve kterém jí slíbí, že jí odkáže všechno jmění, pokud se vdá za pražského lékaře.

 

Bibliografický údaj: NĚMCOVÁ, Božena. Divá Bára a jiné prózy. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1983. 269 s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


8 − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>