Přečtizamě.cz
Čtenářský deník se zaměřením na českou literaturu od počátků do současnosti. Strukturované čtenářské zápisy se zpracovanými obsahy kanonických textů, základními intepretacemi těchto děl a jejich bibliografickými údaji.
Dekret kutnohorský

Síla vlastenectví vyobrazená na pozadí skutečného příběhu. Český národ je vnímán jako zcela soběstačný, nepotřebující ke svému rozkvětu zahraniční inteligenci. Ta ho naopak ve svobodném rozvoji značně omezuje…

Autor: Josef Kajetán Tyl

První vydání: 1841

Žánr: novela

 

Na Karlově univerzitě v Praze jsou při všech hlasováních ve výhodě zahraniční učitelé a studenti. Ti při hlasování vždy převyšují české univerzitní působitele poměrem 3:1. V řadách Čechů však proti aktuální situaci roste velká nevole a čeští zástupci požadují, aby byl poměr hlasů opačný. Šarvátky mezi českými a zahraničními studenty jsou na denním pořádku a taktéž mezi univerzitními učiteli panuje velké napětí a neshody. Zásluhou českých vlastenců však Václav IV. vydává Dekret kutnohorský, který poměr hlasů upravuje ve prospěch Čechů. Následkem dekretu je odchod zahraničních učitelů a studentů z Karlovy univerzity. Výsledkem jejich odchodu je však paradoxně následný rozkvět univerzity a později opět příchod kvalitní zahraniční inteligence.

Na pozadí této historické události se odehrává milostný příběh mistra Bočka a Hedviky. Mistr Boček pod vlivem lásky k Hedvice přestává jednat v duchu vlastenectví, což mu studenti v čele s Kuchynkou vyčítají. Boček se však nakonec rozhodne k návratu k vlasteneckým myšlenkám a ideálům a svého předpokládaného budoucího zetě Anselma, který je německým univerzitním učitelem, na tento svůj myšlenkový obrat upozorní. Za to Anselm Bočka vyhodí z domu a ukončí i vztah mezi Bočkem a Hedvikou. Příběh je zakončen Bočkovým zjištěním, že necítí žádné sympatie k německé vzdělané dívce, ale k obyčejné české ženě. Cesta vlastenectví, na kterou se Boček vydal, se tak ukáže jako správná.

 

Bibliografický údaj: TYL, Josef Kajetán. Dekret kutnohorský. 1. vyd. v ČS. Praha : Československý spisovatel, 1976. 201 s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


8 − sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>